Учора, на свою голову, вирішив в черговий раз проаналізувати структуру витрат (у тому числі податкових) при виробництві та продажу кінцевому споживачу пакетованого молока. Пакет молока виробляється і постачається покупцю ланцюжком підприємств: рослинницька ферма, молочна ферма, молокозавод, дистриб'ютор, роздрібний магазин.
І раптом давно знайомі цифри цього аналізу я побачив під абсолютно новим кутом зору. Після цього була безсонна ніч. Зараз поясню чому.
На тонні молока (1 тис. пакетів молока) всі підприємства після сплати податків сумарно заробляють 207 грн. чистого прибутку. При цьому, держава на всіх етапах виробництва і поставки у вигляді податків отримує з цієї тисячі пакетів молока 2649 грн. При аналізі враховувалися такі податки як: податок на прибуток, ПДВ, ЄСВ, ПДФО, військовий збір.
Зверніть увагу, що при відсутності податків, сумарний прибуток підприємств становив би 2856 грн. (207+2649). Тобто, держава у вигляді податків забирає 93% прибутку підприємств (2649/2856). Іншими словами, підприємства 340 днів в році працюють на податки і тільки 25 днів на себе!
А скільки днів на рік працює на податки ваше підприємство? Думаю сьогодні і у вас буде безсоння. З наступаючим Новим роком! В якому спочатку чергові 340 днів нашим підприємствам доведеться попрацювати на податки. І тільки останні три з половиною тижні в грудні — на себе.
Після такого "відкриття" стає зрозумілим, чому підприємства всіма можливими способами намагаються ухилитися від податків або, як мінімум, значно їх мінімізувати. Для підприємств, в існуючих фіскальних умовах, ухилення від податків, це спосіб виживання.