1 12039423 10206072525389616 4440828627521880189 n12 червня 2016 року озброєний терорист Омар Матін увірвався в нічний клуб в місті Орландо, Флорида, і відкрив вогонь з напівавтоматичної гвинтівки і пістолета по відвідувачах. В результаті тригодинної облоги терорист убив 50 осіб, ще 53 - поранив, після чого був убитий поліцією. Даний інцидент став найкривавішим в довгій історії американських масових розстрілів.

Рівно за чотири дні до цього, 8 червня, на іншому кінці землі - в Тель-Авіві, Ізраїль, два збройних терористи увійшли в кафе «Макс Бреннер» в торговому комплексі «Сарона» з наміром перестріляти всіх відвідувачів. Як тільки терористи відкрили вогонь, на них кинувся один з відвідувачів кафе. В результаті зброю нападника заклинило, і обидва терористи кинулися бігти. Підсумок: сміливець важко поранений, але вижив, четверо вбито, одинадцять чоловік поранено. Терористи затримані.
Схожий сценарій нападу і разюче відрізняється підсумок - результат різної тактики поведінки жертв.
Тих, хто тікав і ховався в Орландо - знайшли і вбили. Ті, хто чинив опір в Тель-Авіві - вижили.
У цій статті піде мова про масові невмотивовані вбивства, які за останні десять років перетворилися в справжню епідемію. Сайт http://www.shootingtracker.com/відстежує інциденти масових вбивств на території США, в 2016 році інциденти відбуваються практично щодня!

Сам феномен «психа, що стріляє в людей без розбору», на жаль, не новий. Навіть якщо не брати до уваги війни, революції, етнічні чистки, гангстерські розбірки, геноцид і різанину на релігійному грунті, а зосередитися виключно на подіях мирного часу в мирній країні, статистика буде просто жахливою. 31% масових вбивств в публічних місцях доводиться на частку США, але зараза впевнено поширюється по всьому світу.
Перш ніж задуматися, як вижити, якщо ви опинилися у психа на прицілі, давайте спробуємо розібратися, що рухає цим самим психом.
Всі масові вбивства можна умовно розділити на чисто маніакальні і терористичні акти.
Маніяк в чистому вигляді не переслідує ніяких політичних мотивів. Його мета - вбити якомога більше людей, як правило, своїх колег по роботі чи навчанню. Офіс і школа - місця підвищеної небезпеки.
Як не дивно, найбільше до спалахів невмотивованої агресії до товаришів по службі схильні люди самої мирної професії - листоноші.
В англійській мові є навіть вислів go postal - «запоштитись», що з'явилося після того, як в 1986 році співробітник поштової служби США вбив чотирнадцять осіб і поранив шістьох, перед тим як накласти на себе руки. Протягом наступних тридцяти років листоноші робили дев'ятнадцять спроб масових розстрілів, в результаті чого було вбито понад сорок осіб, що, врешті-решт, змусило поштову службу США переглянути умови роботи своїх співробітників.
«Офісна лють» переростала в стрілянину не тільки серед листонош, але найбільше уваги преси, зрозуміло, привертала стрілянина в школах - 15 убитих в школі «Колумбайн» в 1999 році, 10 убитих в «Ред Лейк» в 2005, 33 жертви в « Вірджинія Тек »в 2007, 28 трупів в «Сенді Хук»в 2012, 10 чоловік застрелено в «Умпква Коледж» в 2015, і ще три десятки інцидентів за останні двадцять років, з загальною кількістю жертв більше ста.
У мотивації підлітків, звичайно ж, звинуватили збуджуючі жорстокість відеоігри - зокрема шутер Postal, де можна грати за серійного вбивцю, і його численні криваві аналоги. З іншого боку, якщо порівняти кількість підлітків, які грають в шутери, з кількістю психопатів, які взяли в руки зброю - то відсоток останніх вийде зникаючи малим; мабуть, справа все-таки не в іграх.
Після офісів і навчальних закладів найпопулярнішими аренами кривавих боєнь є кінотеатри, ресторани, торгові центри та інші місця масового скупчення людей.
Саме вони залучають другу категорію масових убивць - тих, ким рухає не тільки агресивно-маніакальний психоз, але глибока релігійна або політична мотивація.
Простіше кажучи, терористів.
Французький філософ Жан Бодрійяр сформулював корінну відмінність терористичного акту від звичайного акту насильства: в останньому бере участь тільки вбивця і жертва, терор ж потребує третьої сторони - глядача. Завдання терориста не просто вбити якомога більше людей, але і залучити до цього якомога більше уваги тих, хто вижив.
Звідси - захоплення заручників, висування вимог, тривалі переговори... і інша тактика, нині практично забута і така, що відходить в минуле.
Це в Стокгольмі в 1973 році заручників тиждень утримували в будівлі банку - звідси, до речі, знаменитий «стокгольмський синдром». Облога японського посольства в Перу в 1996 році тривала чотири місяці, спецназ встиг прорити тунель для штурму. Захоплення «Норд-Осту» в 2002 році, три дні облоги.
І для порівняння - напад на концертний зал «Батаклан» в Парижі, 2015 рік, 3 години, дев'яносто убитих, більше двохсот поранених. Розстріл в торговому центрі в Найробі, 2013 рік, 170 убитих, 60 поранених, ще 65 осіб оголошені зниклими без вісті. Бійня в Норвегії, 2011 рік, Андреас Брейвік на острові Утейя - 67 убитих, більше 200 поранених.
Сьогодні терористи націлені на максимально швидке і криваве вбивство найбільшої кількості людей.
Саме тому тактики виживання, сформульовані в сімдесяті роки минулого століття - за часів Карлоса, «Баадер-Мейнхоф» і «Червоних бригад» - не працюють проти ІДІЛ, «Боко Харам» та їм подібних. Поради з розряду «подружитеся з терористами, знайдіть спільну мову, не дайте їм дегуманізувати себе», на жаль, повністю втратили свою актуальність.
Так що ж дасть вам шанс вижити, якщо ви опинилися в центрі кривавої бійні?
Є три основні тактики виживання в будь-якій екстремальній ситуаціі.
Біжи!
Завмри!
Бийся!
Як не важко здогадатися, в основі цих тактик лежить вроджена реакція людини на стрес, так званий fight-flight-freeze.
Яка ж з них дає найбільші шанси на виживання?
В першу чергу, слід розуміти, що будь-яка тактика визначається масою чинників. Кількість жертв, кількість нападників, чим озброєні, місце і час стрілянини, наявність шляхів відходу, місць для укриття, зброї і підручних засобів для опору.
Тактика виживання в театрі буде відрізнятися від тактики в офісній будівлі, а протидія психу-одинаку - від сутички з загоном тренованих терористів.
Нічого з нижческазаного не є догмою. Тактика передбачає гнучкість.
Опція перша. УТІКАТИ!
Це будуть робити всі. Як тільки почнеться стрілянина, люди побіжать. Якщо людей багато, а виходів мало - утворюються корки. Стовпотворіння. По натовпу можна стріляти не цілячись.
Коли в натовпі спалахує паніка, не піддатися загальному настрою дуже важко. Знайти альтернативні шляхи відходу - ще складніше. Тому ніколи не заходьте в приміщення, якщо не знаєте, як з нього вийти. Це не складно: прийшли в ресторан, зробили замовлення, поки принесуть їжу - встигнете знайти очима і запасний вихід, і двері на кухню, і чим розбити найближчу вітрину. Така собі гімнастика для розуму.
І так, ніколи не сідайте спиною до дверей. Їжа буде гірше засвоюватися.
Опція друга. Сховатися.
Забитися в якийсь кут, прикинутися мертвим, сподіватися, що пронесе.
Варіант, загалом, непоганий. Питання в тому, де ховатися? Сучасні будівельні матеріали - гіпсокартон, піноблоки, двері з МДФ не зупинять навіть пістолетну кулю, не кажучи вже про калібр 7,62. Навіть якщо вам вдасться заблокувати двері туалету, вас розстріляють крізь них. Ваше виживання, коли ви ховаєтеся, залежить виключно від того, скільки часу буде у терористів для ретельної зачистки приміщення.
Звичайно, якщо у вас буде час побудувати надійну барикаду з меблів, зафіксувати двері дерев'яними клинами, намотати брючний ремінь на доводчик, підперти дверну ручку стільцем... Зіткнувшись з дверима, які він не зможе відкрити, терорист буде стріляти через них. Так що падайте вниз і тримайтеся подалі від стін - при рикошеті кулі, як правило, летять уздовж стіни.
Єдине надійне укриття від куль - трупи. Якщо вам вистачить сили духу затягнути на себе пару тіл менш щасливих товаришів по нещастю, є невеликий шанс, що вас вважатимуть мертвим і не стануть витрачати кулю на добивання.
А може і ні.
У будь-якому випадку, врахуйте: тягати трупи не так легко, як здається.
І опція третя. Битися.
Історично так склалося, що всі інциденти з масовою стріляниною відбувалися в так званих gun-free зонах - там, де носіння цивільної зброї заборонено. Найменше психопат або терорист хоче вступати в перестрілку з озброєними людьми.
До речі, крім довгого списку вдалих масових вбивств є й інший, набагато коротше і менш освітлений в пресі - список розстрілів, яких запобігли - більше двадцяти випадків за останні десять років. Як правило, достатньо однієї людини з пістолетом, щоб зупинити психопата.
Але що робити, якщо зброї у вас з собою немає?
Але стілець же знайдеться завжди. Рюкзак. Пляшка. Вогнегасник. Так що завгодно - просто жбурніть це в стрілка. І ще раз. І ще інший раз.
І якщо навколишні почнуть діяти за вашим прикладом - у вас з'явиться невеликий, але реальний шанс навалитися на психопата натовпом і обеззброїти.
І для цього не треба бути тренованим на рукопашника або навіть спортсменом.
Будь-хто може жбурнути стілець, а потім розбігтися і стрибнути на вбивцю.
Бар'єр тільки один - психологічний.
Арифметика начебто проста: будеш пручатися - шанси є, не будеш - шансів нуль.
А інстинкт виживання волає: сиди, не смикайся, раптом не вб'ють!
Головна проблема полягає в тому, що рішення «повстати, озброїтися, перемогти або загинути» неможливо прийняти під час самої стрілянини. Через чисто фізіологічні причини: викид адреналіну, тахікардія, кортизол, зупинка параміспатичної нервової системи, гальмування активності в корі головного мозку. Стрес, якщо коротко.
Рішення битися за своє життя треба приймати до того, як ви опинитеся в такій ситуації.
Це той самий з англійської mindset - образ мислення, набір поведінкових стереотипів.
І починається він з усвідомлення того, що це може статися саме з вами.
Не з якимись абстрактними жертвами по телевізору десь там далеко - а з вами, тут і зараз.
І коли ви приймете це як даність: ми живемо в небезпечному світі, зупиніться і скажіть собі, голосно і чітко:
- Це може статися зі мною.
- Ніхто не прийде на допомогу.
- Я буду битися за своє життя.
Так, гарантій ніяких. Так, статистика проти вас. Але статистикою займатимуться потім - ті, що вижили. Підраховувати відсоток уцілілих, шанси і ймовірності.
Коли вас вбивають, вбивцю зупинить тільки відповідна агресія. Він уже не боїться ні арешту, ні суду, ні тюрми, ні смерті. Він свій вибір зробив, межу переступив.
А Ви?
У справі виживання профілактика важливіше лікування. Звичайно, найкраще в масову стрілянину не потрапляти. Проаналізуйте місця найбільш ймовірних атак - і постарайтеся їх уникати. Кафе, кінотеатри, стадіони, торгові центри... Замкніться в бункері, і живіть собі спокійно.
Не варіант? Хочете жити повноцінним життям?
Чудово. Носіть з собою зброю і аптечку. Будь-яка зброя. Ніж, газовий балончик, тактичний ліхтар або авторучку. Кожного разу, виходячи з дому, ви будете класти в кишеню зброю - а собі в голову думку: «Сьогодні це може статися зі мною».
І ця думка - готовність до найстрашнішого - буде кориснішою від будь-якої зброї.
А навіщо аптечку? А тому, що при терактах і масових травмах медики працюють за принципом «тріажу» (від французького triage - сортування). Всіх постраждалих ділять на «зелених», «жовтих» і «червоних», допомогу в першу чергу надають найважчим - тим, хто без свідомості або з загрозливою для життя кровотечею.
Тому, якщо ви кличете на допомогу, до вас підійдуть в останню чергу. А наявність джгута і перев'язувального пакета може врятувати вам життя. Так, і не забудьте рукавички, краще нітрилові, латексні швидко рвуться. Надаючи першу допомогу іншим потерпілим, ви убезпечите себе від маси інфекційних захворювань на зразок гепатиту і СНІДу.
Справа дійшла до штурму? Лягайте на підлогу і накрийте голову руками. Не смикайтесь. Не намагайтеся допомогти спецназу. Не заважайте їм працювати.
Як би там не було, пам'ятаєте: ваше виживання - це ваша відповідальність.
В Орландо було вбито 50 осіб, поранено 53. Вбивця кілька разів міняв магазини. Якби в цей час на нього кинулися 5-6 чоловік - його просто затоптали б.
Але не кинувся ніхто.
Ніхто не хотів бути першим, хто дістане кулю. Тому всі отримали свої кулі в порядку черговості.
Оптимального рішення немає.
Але якщо ви будете битися - у вас буде шанс. Маленький. Але більше, ніж нуль.
Просто до цього моменту треба готуватися все життя.
Життя, як мені здається, варте того, щоб за нього битися.

Перекладено з Anton Farb / Антон Фарб