Хлопчики і дівчатка, волонтери і працівники різноманітних фондів і ГО - вчіться вибудовувати межі, інакше згорите, рано чи пізно.
Вчора френдстрічка принесла пост від одного з найстаріших онковолонтерів "хочу все покинути і піти" . Перша думка, яка в мене виникла - добили. І ця думка стосувалася не самої ділянки її роботи, яка сама по собі не цукор (маю на увазі дитячу онкогематологію), моя думка стосувалася людей з якими спілкується людина.
На жаль останнім часом в суспільстві чомусь дуже сильно вкоренилася думка - тижволонтер, ти повинен. Або ще більш радикальніша по відношенню до працівників благодійних фондів - "встав, взяв лопату, і пішов копати куда я сказав, ти на мені заробляєш, копай і мовчи". Я не буду зараз розбирати чому і як ці думки з'явилися, вкорінилися і стали нормою. Зараз я хочу про інше. Волонтер/працівник фонду, хочеш бути ефективним - став межі !!! Хочеш "причинить больше добра и нанести больше радости" - зроби свою роботу комфортною в першу чергу для себе. Волонтерство/благодійність не мають бути мукою і через силу. Вони мають нести позитив не тільки для тих, кому ти несеш добро, але і для тебе особисто. Якщо нема радості - думай, що ти робиш неправильно. Бо робиш, бо сам, бо з собою. І воно ні тобі, ні людям геть не потрібно. Ну бо.
В контексті усього вище зазначеного, виходячи з власного досвіду саморуйнування, заганяння себе в глухий кут і випалювання емоцій, дозволю собі дати декілька порад, які дозволяють мені і працівникам мого фонду якось триматися купи і продовжувати.
1. Дозволяй собі відпочивати. Вимикай телефон у вихідні , святкові і під час відпустки. Якщо ти суперсильний - не ходи в цей час в соцмережі.
2. В час з 18.00 вечора до 10.00 ранку рятуванням світу можуть зайнятися державні рятувальні служби 103 і 102. Дозволь їм. Зрештою вони саме для того створені. Якщо людина може нагуглити твій контакт, то телефон швидкої вона теж знайде. Нема таких речей, які саме ти, волонтер, єдиний в країні можеш вирішити в 3 годині ночі.
3. Ходи в відпустку. І не просто ходи. Можеш собі дозволити поїхати на яхтинг чи Багами - їдь. Не оглядайся на те "що скажуть люди". Робота в БФ чи волонтерство не означає, що ти маєш ходити в рубищі , босий і голодний тільки тому, що наприклад допомагаєш малозабезпеченим. Якщо ти заробив свої доходи чесно, то як ти витрачаєш свої кошти, то лише твоя справа.
4. Якщо ти відчуваєш, що ти на межі - зупинись і перепочинь. Ти не стаєш зрадником. не "кидаєш своїх підопічних" не "мушу, бо хто ж крім мене". Без тебе світ існував, буде існувати після тебе, немає нічого такого, щоб саме ти міг глобально вирішити. НЕМАЄ. Змирись і їдь в Карпати на тиждень, загорнись в ковдерку і нарешті виспись, піди попрасуй постіль чи замаринуй 20 банок огірків на зиму - тобто згадай, що ти людина і просто поживи звичайним життям.
5. Не спілкуйся з неприємними тобі людьми. Якщо тобі хамлять - викинь хама з кола спілкування, ти йому нічим не зобов'язаний.
6. Не кремпуйся відмовити в допомозі - ті кому вона дійсно потрібна з ними завжди можна найти спільну мову. Якщо істота сідає тобі на голову і починає вимагати - нафіг. Навіть якщо це мама важкохворої дитини. Бо, як показує практика, ти можеш тисячу раз розбитися і зробити неможливе, але якщо люди не цінують те , що ти їм даєш, то користі з того не буде нікому.
7. Не відкладай своє життя на завтра. Нічого доброго з того не буде. Ти не помітиш, як виростуть твої діти, як друзі розбіжаться в різні боки, як зміняться стосунки в родині, чи як значущі особисто для тебе події пройдуть повз тебе. Лінкін парк, Цезарія Евора - особисто я це відклала, думала на час, а виявилося, що назавжди. Ходи в кіно, їздь на концерти, зустрічайся з друзями, грай в інтелектуальні квести . ЖИВИ .
8. Якщо перші сім пунктів не працюють - іди до психолога. Ти на межі, пора рятуватися. Наступний крок дурка. Воно тобі треба ?