Інженери запрошують львів’ян об'єднатися для допомоги медикам у боротьбі з COVID-19
Викрійка. Фото з архіву "Гараж хаб"Yak.today: запрацювала платформа інженерних рішень для протидії коронавірусу від українських майстрів та медиків.
Інженери та медики закликають львів'ян та всю Україну об’єднати зусилля в боротьбі з коронавірусом, зокрема – в розробці і виробництві засобів захисту та медичного обладнання. Для цього створена платформа Yak.today, де медики можуть повідомити про свої потреби, а майстри й інженери викладають свої розробки: покрокові інструкції, креслення, технічну документацію для виробництв. фото: Єгор ІштванТут є як інструкції до речей, які будь-хто може зробити вдома, так і до тих, які потребують базового обладнання та фахових навичок. Задача – допомогти медичній системі України впоратись із навантаженням у розпал пандемії. Найпоширеніша потреба – засоби захисту (щитки, костюми та інше).
Команда закликає долучатися всіх, хто має свої розробки, знає запити медиків або готовий займатися постачанням у лікарні.
фото: Гараж хаб, Денис ВасиленкоЗараз над сайтом Yak.today працюють інженери “Гараж хабу” з Харкова, Maker Faire та HackLab із Києва, Metalab із Івано-Франківська й інших відкритих майстерень та окремі спеціалісти з різних міст України.
На сайті Yak.Todayможна подати власну інструкцію – її перевірить команда спеціалістів та, за потреби, допрацює й додасть необхідні дані. Команда проєкту закликає ділитися інструкціями всіх, хто має свої напрацювання або переклади з іноземних джерел. Лікарі перевіряють проєкти на придатність для реального застосування. Деякі рішення вже перевірені в реальних умовах в лікарнях, деякі розробляються на запит медиків.
Виготовлення щитка. Фото: Гараж хабНа сайті вже є інструкції до виготовлення щитків на виробництві, на 3D-принтері та в звичайних домашніх умовах, найближчим часом з’являться креслення і пояснення до кисневого концентратора, шлема з примусовою фільтрацією повітря (маска PARP).
Медики або волонтери можуть подати на сайті запит, якщо медичній команді не вистачає якихось речей, які не потребують спеціальної сертифікації та високотехнологічного виробництва.
фото: Єгор Іштван“В умовах гіпернавантаження швидкість та ефективність роботи медичної команди може залежати від якогось дуже простого гачка, прикрученого в потрібному місці, чи там швидкості надягання захисних рукавичок, – говорить співзасновник платформи Yak.today інженер Роман Видро. – Ми готові аналізувати такі запити та шукати інженерні рішення”.
Фото: Hacklab - kyiv hackerspaceНайпоширеніший запит лікарів на сьогодні – це засоби індивідуального захисту. Партнерська група волонтерів не лише виклала на сайт інструкцію, але й виготовила та розвезла по лікарням Харкова понад 450 захисних щитків і планує виготовити загалом не менш як півтори тисячі. Координатор Єгор Іштван говорить: “Допомогти може кожен, хто має 3D-принтер, або готовий профінансувати закупівлю пластика. Пишіть мені або на сторінку “гараж хаб” у Фейсбуці”.
Інструкції на сайті Yak.Today діляться на три типи:
для людей, які мають базові вміння робити щось руками (напр, елементарний захисний щиток або паперові іграшки для дітей, які не шкода принести навіть у лікарню);
для тих, хто має ЧПК-обладнання, 3D-принтер, швацьку машинку чи інше нескладне обладнання (наприклад, вдосконалений захисний щиток);
для власників підприємств, які готові переорієнтувати свої потужності на нові потреби (наприклад, масово виготовляти щитки або захисні костюми).
У інструкцій також є три джерела:
переклади зі світових інженерних баз (зокрема, Масачусетського технологічного інституту, шведської майстерні 3DVerkstan та інших) – з адаптацією до українських реалій
проєкти, розроблені українськими командами в тих містах, де спільноти вже згуртувалися для допомоги медикам;
спеціальні розробки команди проєкту на подані запити.
“Верифікованої бази перекладів таких інструкцій в Україні, на жаль, немає, – говорить Юрій Власюк, засновник спільноти MakerHub.org – Справа ще й в тому, що там, де американець може замовити певну деталь на Amazon’і й отримати її наступного дня, українським інженерам доводиться робити власні креслення й продукувати ці дрібні деталі самим”.
Усі бази платформи Yak.today є безкоштовними. За розвитком проєкту можна стежити на сторінках у Фейсбуці та Інстаграмі.
Як і всі мешканці міста, був шокований сьогоднішнім потопом. Щоби, борони Боже, не образити безпідставно міську владу, наперед проконсультувався з фахівцями. І мушу визнати, що їхні висновки фактично підтверджують все, що, на свій хлопський розум, говорять мешканці міста, навіть ті, хто далекі до інженерії та комунального господарства.