Купівля квартири в забудовника передбачає безліч формальностей, які необхідно виконати на різних етапах угоди купівлі-продажу. Перш ніж ухвалювати остаточне рішення і підписувати договір, варто знати про нюанси придбання житла в новобудові.
Попередня домовленість
Покупці квартир часто постають перед дилемою укладення із забудовником попереднього договору, або договору резервування. Його укладають на ранній стадії проєкту, тобто до того, як житлові приміщення будуть побудовані та введені в експлуатацію. Згідно з чинними правилами, для укладення договору треба скласти нотаріальний акт. Договір оформляється до підписання девелоперського договору. Типовий попередній договір купівлі-продажу квартири підписується, коли:
- продавець і покупець зобов’язуються в майбутньому укласти договір купівлі-продажу (остаточний договір);
- покупець виплачує початковий внесок або аванс під час або після укладення попередньої угоди (решту грошей передають продавцеві після укладення остаточного контракту);
- приміщення вже наявне у фізичному та юридичному сенсі (побудоване або має свій земельний й іпотечний регістр).
Підписання договору означає, що обидві сторони гарантують виконання своїх зобов’язань: покупець — купити вибрану квартиру, продавець — надати вибране житло для купівлі. Договір містить таку інформацію:
- ціна об’єкта та його місцезнаходження;
- строки внесення авансового платежу;
- дати сплати подальших внесків;
- дата передачі приміщення у власність покупця;
- терміни врегулювання можливих невідповідностей проєкту (наприклад, коли площа квартири виявляється трохи іншою, ніж у плані);
- умови отримання приміщення;
- наслідки відмови від укладеного договору.
Оплата попереднього договору ділиться між забудовником і покупцем. Одна з найпопулярніших форм розрахунків сьогодні — це на виплат. Покупець платить, наприклад, 10% ціни як початковий внесок після підписання договору, а решту після завершення кожного етапу будівництва або здачі об’єкта в експлуатацію.
ЖК «Америка» від Корпорації Нерухомості РІЕЛ
Огляд квартири перед купівлею
Після завершення будівництва треба домовитися про зустріч із забудовником, щоб оглянути квартиру. Це дуже важливий етап, але іноді він відбувається після підписання остаточного контракту, що неправильно. В узгоджений термін у присутності представника забудовника треба перевірити:
- чи відповідає стандарт оздоблення домовленостям, що містяться в контракті;
- чи є дефекти у виконанні підлоги, стін, у встановленні вікон і дверей, у підготовці інсталяцій і підключень тощо;
- чи відповідають розміри кімнат проєкту (невідповідності усувають, відповідно до договору).
Підписуючи акт приймання квартири, ви підтверджуєте, що вона відповідає встановленим вимогам і вашим домовленостям із забудовником. Якщо під час огляду було виявлено дефекти, їх повинні усунути в терміни, зазначені в договорі.
ЖК «Містечко Підзамче. Брама» від Корпорації Нерухомості РІЕЛ
Підписання остаточного договору
Остаточний договір про передачу права власності на придбану квартиру може бути підписаний тільки тоді, коли приміщення буде готове та здане в експлуатацію. Для реєстрації права власності на нерухомість покупцю треба подати заяву в Міністерство юстиції, приклавши до неї:
- документ, що підтверджує право власності на нерухомість (договір про пайову участь, договір купівлі-продажу майнових прав, інвестиційний договір);
- техпаспорт квартири;
- документ, що підтверджує факт внесення плати за послуги витягу з Державного реєстру прав на нерухомість;
- квитанцію про сплату державного мита.
Стандартний термін реєстрації права власності становить п’ять робочих днів, після закінчення яких заявник отримує свідоцтво про право власності та витяг із Державного реєстру прав, стаючи повноправним власником квартири.
Договір купівлі-продажу — про що варто пам’ятати?
В окремих випадках, залежно від умов придбання нерухомості, договір купівлі-продажу може передбачати, наприклад, переважне право покупки, зарезервоване на користь іншої особи. Також буває, що договір містить інші положення, що впливають на використання власності, наприклад, умову про розподіл загальних частин, встановлення сервітутів або особистих прав. У таких випадках варто порівняти зміст земельної книги зі змістом договору і пояснити будь-які розбіжності.
ЖК «Компаньйон» від Корпорації Нерухомості РІЕЛ
Документи для купівлі квартири в іпотеку
Купівля квартири в іпотеку — поширений в Україні спосіб придбання житла, для якого покупцеві треба зібрати пакет документів:
- паспорт громадянина України;
- ідентифікаційний номер платника податків;
- свідоцтво про шлюб, розлучення або смерть другого з подружжя;
- дозвіл другого з подружжя на оформлення іпотечного кредиту;
- документ, що підтверджує розмір офіційного доходу;
- трудовий договір.
Такий пакет документів є стандартним, але він може відрізнятися залежно від вимог конкретного банку.
ЖК «Шенген» від Корпорації Нерухомості РІЕЛ
Особливості купівлі на виплат
Розстрочка від забудовника передбачає оплату вартості житла поступово рівними щомісячними платежами. Зазвичай купити на виплат пропонується житло, яке перебуває в процесі будівництва або на етапі здачі в експлуатацію, тому виплачується або до моменту завершення будівництва, або до встановленого договором строку. Найчастіше розстрочка надається на термін 1–3 роки.ЖБ Topolis від Корпорації Нерухомості РІЕЛ
Податки під час купівлі квартири в новобудові
Під час купівлі нового житла виникають податкові зобов’язання і з боку забудовника, і з боку покупця. Податки, які повинен сплатити покупець:
- податок у розмірі 1% до Пенсійного фонду;
- держмито в розмірі 1% вартості квартири;
- виписка з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно — 40 гривень.
Окремо оплачуються послуги нотаріуса за встановленими ним розцінками, що можуть відрізнятися для різних міст і залежно від особливостей угоди.
Дізнайтеся, які документи потрібні для покупки квартири від Корпорації Нерухомості РІЕЛ — зв’яжіться з нами телефоном або через форму зворотного зв’язку.