В одному з фільмів радянської епохи, знятих за Мопассаном, події відбуваються на тлі франко-пруської війни. Запам’ятався епізод, коли в кабаре одного з окупованих прусаками місті, дівиці, високо фицькаючи ногами у звабливих панчохах, пискляво виспівують, тішачи зайшлих вояків: «Під вашу музику жінки танцюють наші»…
Щоразу згадую той епізод, коли чую мантри на кшталт «культура без політики», особливо від людей, наче недурних і наче національно свідомих. Щоразу згадую це кіно перед початком «Альфа-Джаз-Фесту», котрий вже завтра всьоме стартує у Львові. Інколи складається враження, що джазові імпровізації дивно впливають на деяких людей, насолоджуючи слух, водночас заплющують їм очі на російські корені фестивалю та джерела його фінансування.
До фестивальних захисників, які твердять, що це «гроші кіпріотів, а не росіян», або філософствують, «що поганого, коли російський бізнес витрачає в Україні», - не апелюю взагалі. Глупоту клінічного масштабу коментувати важко.
Отож, що таке благодійність у розумінні «Альфа-Груп». Цитую відповідний розділ, який називається «На службе обществу»: «Благотворительность занимает особое место в деятельности компаний «Альфа-Групп», которые известны своими многолетними традициями попечительства исторического, культурного и духовного наследия России. Это комплексная работа, основными приоритетами которой всегда были и остаются помощь детям и талантливой молодежи, поддержка и продвижение культуры, искусства, образования, здравоохранения и защита окружающей среды. Стремясь к достижению лидерства во всех сферах деятельности, Альфа всегда будет сопровождать коммерческое развитие каждого своего бизнеса социальной и благотворительной деятельностью. Постоянно осуществляя свой вклад в создание условий для процветающего общества, «Альфа-Групп» закладывает основы своего долговременного успеха. Также «Альфа-Групп» гордится своим сотрудничеством с некоммерческим партнерством«Российский совет по международным делам» («РСМД»). Деятельность РСМД направлена на укрепление мира, дружбы и согласия между народами, предотвращение международных конфликтов и кризисное регулирование».
До речі, у переліку минулорічних благодійних акцій у культурній сфері, розміщеному на тому ж офіційному сайті, просто млосно робиться від ось такого сусідства: «При поддержке Альфа-Банка (Украина) был проведен VI Международный джазовый фестиваль во Львове – «Alfa Jazz Fest». Около 30 000 зрителей посетили концерты с участием более 100 музыкантов». І далі: «ООО «Тверь Водоканал» (дочернее предприятие Группы компаний «Росводоканал») предоставило финансовую помощь Кашинской епархии Русской Православной Церкви.
Тобто супроводжуючи «коммерческое развитие каждого своего бизнеса», засновникам «Альфа-Груп» - Міхаїлу Фрідману, Гєрману Хану та Алєксєю Кузьмічьову, з грубшого, плювати, що фінансувати – фестиваль у Львові чи попів у Кашино.
І ще один аргумент для тих, хто чомусь вважає українську дочку «Альфа-Банку» ледь не самостійним гравцем на фінансовому ринку. Після окупації Криму та частини Донбасу, згідно з українським законодавством, український «Альфа-Банк» припинив роботу своїх відділень на окупованих територіях, про що повідомив у спеціальній заяві. Тут акціонери «Альфа-Груп» і переполошилися, назвавши заяви своєї «дочки» «необережними». «Ми ніколи не підміняли менеджмент контрольованих нами компаній. Інколи це мало і негативні наслідки. Один з таких прикладів – необережна заява прес-служби Альфа-Банку Україна, яка дала можливість звинуватити акціонерів групи в наявності у них «своєї» політичної позиції стосовно російсько-українського конфлікта», - цитує офіційну заяву «Альфа-Груп» РБК.
Тепер дозволю собі кілька власних міркувань щодо чергового фестивалю.
Проведення будь-яких масових заходів за участі російського капіталу, тим більше під егідою стовпів кремлівської економіки, щонайменше ганебно і аморально. Лише протягом останнього року більше 30 бійців, які боролися з російською агресією на Сході, повернулися на Львівщину у трунах під синьо-жовтими прапорами. Загиблі від російської кулі, російського снаряду чи російського фугасу. Ми не можемо запитати, що вони думають з приводу російських фестивалів у Львові. Але ми можемо запитати у їхніх матерів, удів, дітей. Хто готовий подивитися їм в очі після гулянки на російському фестивалі?
Зрозуміло, що в глобальному світі практично неможливо на 100 відсотків відгородити себе від капіталу походженням з однієї окремо взятої країни. Але маємо робити все, що можливо, аби зменшити вплив ресурсів, які пахнуть російськими нафтою і газом. Чи втратимо на цьому ми? Мабуть, втратимо. Але інакше бути не може. Будьмо людьми моральними, для яких фінансові втрати ніщо у порівнянні з людським життям.
Дуже доречно висловився щодо російської культурної політики авторитетний і мудрий Володимир Горбулін. У своїх тезах до другої річниці російської агресії проти України директор Національного інституту стратегічних досліджень, зокрема, зазначив: «Російська культурна політика на українському напрямі була повністю інтегрована в загальну стратегію ліквідації української державності. Для ведення російської пропаганди широко використовуються не тільки засоби масової інформації, але й культурно-розважальна індустрія: кінематограф, шоу-бізнес, начебто неполітичні, «культурні» програми телебачення і радіомовлення, Інтернет тощо. Російська культурна експансія проти України здійснювалась свідомо і наполегливо протягом усіх років незалежності, чому сприяла неефективність державної гуманітарної і культурної політики».
Проте, очевидно, цього не буде ніколи. Отримавши вже раз наганяїв від своїх московських патронів український чи то кіпрський «Альфа-Банк» навряд чи відважиться ще раз на «необережне ставлення стосовно російсько-українського конфлікту». Комерційно вигідніше його просто не помічати. А в ідеалі зробити так, щоб його не помічали й українці.
Грає джаз. Шелестять російські гроші. Триває гібридна війна…